WordPress je populární redakční systém založený na bázi open source. Který hosting pro něj optimálně zvolit a podle čeho jej vybírat?
Zdarma nebo ve zpoplatněné formě
Služba zdarma vždy bude mít své limity. Tím prvním je zobrazovaná reklama, se kterou se u bezplatných služeb vždy musíte smířit. Takovým hostingem, který instalaci WordPressu zdarma umožňuje, je například tuzemská Endora.
Pokud však chcete službu skutečně spolehlivou, nelze hostingy zdarma příliš doporučit. Částky za zpoplatněné alternativy však nejsou nikterak přemrštěné. Obecně se uvádí, že v částce kolem 1 500 Kč ročně už seženete funkční hosting i doménu.
Typ hostingu
Kromě hostingu zdarma, o němž již byla řeč, patří k nejčastěji využívaným druhům hostingů ten sdílený.
Tyto služby jsou vhodné především pro běžné uživatele. Sdílený hosting může zpomalit chod přímo vašeho webu, neboť funguje tak, že řada webů používá výkon jediného serveru. Na druhou stranu je nespornou výhodou sdíleného hostingu jeho nízká cena.
Pro uživatele s vyššími nároky je doporučenou volbou VPS hosting. Ten využívá rozdělení na více oddílů, čímž vznikne server virtuální.
Využít též můžete dedikované servery. Ty už můžeme označit za plně profesionální řešení vhodné pro náročné uživatele. Založen je tento typ hostingu na tom, že si od specializované společnosti pronajímáte fyzický server.
Možnosti instalace
Obecně je nutné redakční systém nainstalovat tak, že si vytvoříte databázi a nakopírujete požadované soubory na FTP server. Následně systém nainstalujete. Jde o postup, který je primárně vhodné pro technicky znalejšího uživatele. Především od vás vyžaduje zjištění správných přístupových údajů a schopnost nakopírovat potřebné soubory na správné místo.
Hosting s předinstalovaným redakčním systémem představuje možnost optimální pro absolutního začátečníka. Z prostředí administrace jednoduše systém nainstalujete na jedno kliknutí, díky tomu nepotřebujete žádné pokročilé technické znalosti.
V případě, že si stále nebudete vědět rady, zjistěte si, zda provozovatelé služby nabízejí možnost, že vám WordPress prostě nainstalují sami.
Parametry hostingu
Pro bezproblémový chod systému se vyžaduje nejlépe PHP verze 7+ a MySQL verze 5.6+, případně též MariaDB verze 10.1 nebo novější. Optimalizace je důležitá především pro adekvátní rychlost načítání vašeho webu a pro jeho zabezpečení.
Zaměřte se i na to, jaký má váš vybraný hosting PHP Memory_Limit. Optimálně by to mělo být 256 MB. Neméně důležitým parametrem je i PHP Time_Limit. Často to bývá jen kolem 30 sekund, poohlédněte se však po hostingu, který vám nabídne nejméně 160 sekund.
Výkonnost a možnost navýšení
Kromě samotného redakčního systému je nutné, aby byl hosting adekvátně výkonný i pro chod s různými moduly a rozšířeními.
Běžné bývá odstupňování na základě různých balíčků, takto má svou službu rozvržen tuzemský WP Hosting, který nabízí tři balíčky v podobě WordPress Lite, dále WordPress Standard a nejvyššího WordPress Max.
Kapacita webu
Nejvhodnější pochopitelně je, pokud přesouváte stávající web a potřebnou kapacitu tedy znáte. Pokud publikujete nový web, můžete v první řadě tento faktor odhadnout.
Lze říci, že pro menší web s několika pluginy by vám měla stačit kapacita přibližně do 250 MB. Například služba Český hosting vám však pro váš web dokáže nabídnout kapacitu až do 25 GB prostoru.
Projekt však vždy může původní záměry snadno „přerůst“. Nejvhodnější tak je, pokud vám služba umožní si prostor dle aktuální potřeby jednoduše navýšit.
Zabezpečení
Důležité je i optimální zabezpečení. Například služba WP Hosting nabízí svým uživatelům webový firewall a pravidelné antivirové scany webu. Webhosting by měl pro své uživatele rovněž zajistit ochranu proti DDoS útokům.
Důležitá je i dostupnost HTTPS, případně též možnost si pořídit SSL certifikát. Například hosting Blueboard má k dispozici SSL certifikát zdarma e všem doménám a subdoménám na hostingu.
Dostupnost
Služby běžně dávají garanci dostupnosti svého serveru. Přirozeně není možné zaručit stoprocentní dostupnost. Za optimální hodnotu se tak považuje nejméně 99,98 %.
Možnost zálohy dat
Dalším zásadním parametrem, který by vás měl při výběru hostingu zajímat, je především záloha dat a možnost jejich obnovy. To vás ochrání před potenciální nepříjemnou ztrátou dat.
Například WP Hosting nabízí u WordPress Lite 30 dní zálohy pro databázi a 45 dní pro (FTP) soubory.zálohy pro databázi a 45 dní pro (FTP) soubory.
Počet webů
V případě, že se chystáte provozovat pouze jeden web, problém mít zřejmě nebudete. Pokud chcete více domén v rámci svého účtu, zaměřte se i na možnost tzv. multihostingu.
Hostingy se též liší v počtu dostupných subdomén a doménových aliasů. Služba HostingSolutions nabízí odstupňované produktové balíčky, kde si můžete zařídit 5 nebo 10 subdomén a aliasů. Wedos pro své uživatele dokonce má jako příplatkovou službu možnost neomezeného počtu domén v účtu.
Technická podpora
K dispozici byste též měli mít technickou podporu, která dokáže adekvátně reagovat na případné dotazy a připomínky.
Potřeba je počítat s tím, že poskytovatelé běžně upřednostňují kontakt písemný. Dotazy byste tedy měli zadávat z administrace svého webu jako autorizované požadavky. Jen tak má protistrana spolehlivou informaci o vaší identitě. Obecné dotazy je možné řešit i na online chatu.
Zákaznická podpora by ideálně měla být dostupná nepřetržitě, což ne všechny tuzemské služby momentálně deklarují. S omezenou podporou se musejí smířit například uživatelé služby Váš hosting. Naopak nepřetržitou technickou podporu zajišťuje Wedos.
Pokročilá technická podpora vám může pomoci web optimalizovat, případně zajistit přesun z původního hostingu na nový.