V případě, že hodláte změnit váš hosting a nebo nejste spokojeni s tím stávajícím, tak níže uvádíme pár věcí, na které byste si měli dát pozor a kterých byste se měli vyvarovat.
Pojďme se podívat na to, jak by mohl vypadat ideální WordPress hosting.
Rychlost a nastavení hostingu
Rychlost databáze
Velice důležitou roli, možná i nejdůležitější, hraje rychlost databáze. Nikdo přeci nepotřebuje, aby se jeho web při zátěži i mimo ní načítal pomalu. WordPress má spoustu nastavení a pluginů, které komunikují a operují s databází.
Jak změřit rychlost databáze
Já osobně na otestování rychlosti databáze používám plugin WordPress Benchmark, který je zdarma a dokáže vám testovat rychlost databáze přímo v administraci WordPressu.
Testuje čas, za který se provede 1000 selectů, 1000 insertů, 1000 update a 1000 smazání v tabulce wp_options . Čím větší počet dotazů do databáze zvládne za vteřinu, tím lépe. Jak si vedly otestované společnosti tímto pluginem můžete vidět v naší tabulce výsledků. Podle toho, co jsem již otestoval, tak si dovedu tvrdit, že nemá smysl provozovat WordPress na serveru, který nezvládne více než 1000 dotazů za vteřinu.
Rychlost CPU
Na složitější operace je dobré mít hosting, který běží na rychlých CPU. Pokud nastane situace, kde bude potřeba využít většího výkonu v procesoru, například složitějšími práci s řetězci v PHP, tak pomalé CPU může ovlivnit načítání těchto scriptů.
Jak změřit rychlost CPU
Na otestování CPU můžete použít plugin WordPress Benchmark.
Optimalizace na straně serveru
Na správný a rychlý chod WordPressu, může mít zásadní vliv i špatně nastavený server, na kterém WordPress hostujete. Základní věci, které by měl mít server nastavený jsou:
gzip
gzip je super funkce. Dokáže „zabalit“ soubory před odesláním (načtením webu) na straně serveru a do prohlížeče je posílá zabalené (menší) a rozbalují se až v prohlížeči. To dokáže ovlivnit rychlost načítání webu. Pomocí komprese dat přes gzip, můžeme snížit velikost souborů o 50 až 80 %. Pomocí gzip můžete zabalit veškeré statické soubory, jako jsou styly, obrázky, JS i fonty.
gzip by měl mít každý správný hosting aktivované pro všechny uživatele globálně, ale pokud tomu tak není, tak jej lze snadno aktivovat pomocí .htaccess za předpokladu, že je na serveru zapnutý mod_deflate. To snadno zjistíte skrze php.ini viz. phpinfo()
Úprava .htaccess
<IfModule mod_deflate.c>
<FilesMatch "\.(js|css|png|jpg|jpeg)$">
SetOutputFilter DEFLATE
</FilesMatch>
</IfModule>
Pomocí úpravy .htaccesu povolíte kompresi souborů typu: js, css, png, jpg a jpeg. Nastavení je zcela na vás. Zda váš server poskytuje a umožňuje gzip můžete snadno zjistit buď ve výše zmiňovaném phpinfo a nebo na webu websiteplanet.com
Keep-Alive
Povolení trvalého spojení HTTP (Keep-Alive) umožňuje stejnému připojení TCP odesílat a přijímat více požadavků HTTP, čímž se snižuje latence pro další požadavky a dochází k rychlejšímu načítání webu.
Aktivuje se stejně jako gzip a tentokrát stačí vložit do .htaccessu pouze jeden řádek:
KeepAlive On
Verze PHP
Do tohoto přehledu bych rád zařadil i verzi PHP na serveru. Verze PHP má zásadní vliv na rychlost načítání webu. A dokonce i sám WordPress doporučuje ve své poslední verzi (znatelnějí, než ve verzích minulých), aby si uživatelé nainstalovali WordPress na aktuální používanou verzi PHP čili 7.2. Ve WordPressu 5.2. a vestavěném pluginu Site Health to můžete sami vyzkoušet. 100% se mi dokázalo docílit pouze u Gigaserver.cz a exon.io. Ale o tom v jiném článku.
Podle statistik na to ale spousta uživatelů nebere ohled a tak WordPress zatlačil a WordPress 5.2 vyžaduje alespoň PHP 5.6.20. Takže uživatelé, kteří mají WordPress na nižších verzích PHP si nemohou nainstalovat WordPress 5.2
Statistiky PHP verzí webů běžících na WordPressu
Instalace na jedno kliknutí
Rád bych do tohoto přehledu uvedl i to, zda hosting umožňuje instalace WordPressu (v našem případě), na jedno kliknutí. Ušetříte tím spoustu času a je to při nejmenším pohodlné. Osobně tuto funkci beru už jako samozřejmost, ale stále se najdou společnosti, které tuto funkci pro své zákazníky nemají. Otestované společnosti, které tyto funkce mají/nemají naleznete v sekci Testy.
Výše uvedené aspekty pro mě osobně hrají velkou roli při rozhodování se, na kterém hostingu budu mít svůj WordPress web. Již dlouho jsem spokojený se službami společností Gigaserver a exon.io.
Kde hostujete váš WordPress a proč? 🙂