Proč zálohovat WordPress v cloudu? Máme pro vás 5 důvodů

WordPress patří mezi nejpoužívanější redakční systémy na světě a je vyvíjený jako tzv. open source. Jeho funkce tak můžou zlepšovat tisíce programátorů z jakéhokoliv koutu světa. WordPress může běžet na webových serverech nebo využívat sdílený hosting, VPS hosting nebo dedikované servery. V tomto článku se podíváme, proč WordPress hostovat v cloudovém úložišti.

4 typy hostingu pro WordPress

Existují čtyři základní modely hostingu pro WordPress:

 1. WordPress a místní server

WordPress můžete provozovat na místním serveru. Z toho plyne jedna velká výhoda – budete mít plnou kontrolu nad správou. Na druhou stranu ale musíte zajistit, aby byl váš server neustále online. Také údržba, zabezpečení a aktualizace hardwaru i softwaru jsou pouze vaší zodpovědností.

 

2. WordPress a sdílený hosting

Nejlevnější způsob, jak provozovat webové stránky, je pomocí sdíleného hostingu. Jak z názvu vyplývá, hosting sdílíte s více uživateli, a to může znamenat pomalejší chod webu. Hodí se hlavně pro webové stránky, které nejsou velké nebo hodně navštěvované. Za bezpečnost a stabilní výkon nese odpovědnost poskytovatel hostingu.

 

3. WordPress a VPS hosting

VPS neboli virtuální privátní server znamená vyšší výkon, protože je vyhrazený pouze pro provoz vašeho webu ve WordPressu. Pokud tedy potřebujte větší výkon nebo více webhostingů, můžete si pronajmout nebo koupit virtuální servery. O zabezpečení se také stará daná hostingová společnost.

 

 4. WordPress a cloud

Pokud si nemůžete dovolit žádné problémy s výkonem a dobou provozu, je cloudové řešení tou správnou volbou. Poskytovatelé cloudových služeb nabízejí kompletní správu, zabezpečení a dohodu o úrovni služeb (SLA). U cloud hostingu je vhodné, pokud se vyznáte ve virtuálním prostředí a umíte s ním pracovat. Vyberete si totiž:

  • výkon CPU, jaký potřebujete
  • velikost paměti RAM
  • kapacitu disku

Přijde vám VPS a cloud hosting jako jedno a to samé? V některých případech můžou být zaměňované, ale VPS si můžete představit jako stroj v cloudu. Naopak cloud využijete pro jeden stroj, který vyžaduje velký výkon. Cloud se pak taky dělí na veřejný, privátní a hybridní.

  • Veřejný cloud – nemusíte si pořizovat hardware ani se starat o chod cloudu.
  • Privátní cloud – zahrnuje nákup vlastních serverů a s tím spojené náklady na provoz a údržbu.
  • Hybridní cloud – kombinuje privátní cloud s využitím služeb veřejného cloudu.

 

Jaké jsou výhody cloud hostingu?

WordPress v rámci cloud hostingu přináší několik výhod. Pár z nich jsme už zmínili, pojďte se podívat i na další.

1. Vyšší rychlost

Cloudový hosting webových stránek ve WordPressu je obvykle rychlejší. Pokud používáte sdílený hosting, musí vaše webové stránky soutěžit o virtuální zdroje jednoho serveru nebo datového centra. Sdílené servery často hostují stovky nebo dokonce tisíce webových stránek, a to je velká konkurence. Výsledkem pak bývá webová stránka, která má problémy s načítáním. 

2. Větší škálovatelnost

Dalším důvodem, proč uvažovat o hostování svých webových stránek v cloudu, je škálovatelnost. Jakmile se například zvýší návštěvnost vašich webových stránek, budou vyžadovat více virtuálních prostředků ze serveru nebo serverů, na kterých jsou hostovány. Pokud používáte sdílený hosting a dojde ke zvýšení návštěvnosti, může to ohrozit přístup uživatelů k vašim stránkám.

3. Spolehlivost

Cloud hosting využívá více serverů, a tím se snižuje riziko výpadků. Pokud dojde k výpadku jednoho ze serverů, ostatní servery převezmou jeho funkci a zajistí, aby vaše stránky zůstaly v provozu.

4. Lepší zabezpečení

Pokud si vyberete cloud hosting vašich stránek ve WordPressu, můžete si být jistí jejich zabezpečením. Cloud hosting nabízí několik ochranných opatření, která chrání vaše webové stránky před různými kybernetickými hrozbami. O tom, jak poznat a jestli je cloud důvěryhodný, píšeme níže.

5. Lepší SEO

WordPress v cloudu může vést k jeho lepšímu umístění ve vyhledávání. Vyhledávače používají rychlost i dobu provozu jako signály pro hodnocení a rychlejší webové stránky mají hodnocení vyšší. Vyhledávače si totiž všimnou, že se vaše webové stránky návštěvníkům načítají rychleji a nejsou téměř mimo provoz. Díky tomu algoritmy vyhledávačů upřednostní váš web ve výsledcích vyhledávání před konkurencí.

 

Jak ověřit důvěryhodnost cloudu?

Důvěryhodný cloud se pozná podle dodržování bezpečnostních zásad, jako je autentizace, separace dat od jiných nájemců, klasifikace dat a jejich monitoring a v neposlední řadě bezpečná HW architektura. Další znaky, které o důvěryhodnosti cloudu svědčí, jsou například kladné reference nebo certifikace bezpečnosti informací ISO 27001.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *